içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

OKUL EĞITIMİ VE DAYAK

Son günlerde sürekli okullarda şiddet dayak haberleri gündeme sık sık gelmekte.

Kendim lise yıllarında okul içi davranış dersi anlatılırdı herkes öğrenci öğretmen iliskilerini Baba _Oğul misali veya Ağabey _Kardeş 
misali ön safhada beynimize nakş ederdik.
Rahmetli babam 1984 yılı Nurdağında Gaziantebe M.R.Uzel meslek lisesine kayıtımı yaptırdığımda hiç unutmam müdür yardımcısı ve hocaların huzurunda söyle söylemişti 
"Bu oğlum ilk önce Allah'a sonra sizlere emanet ediyorum Eti sizin Kemiği benim yaramazlık huzursuzluk ederse görevini yapmazsa Derslerine dikkat etmezse okuldan atın  ben bunu lokantaya bulaşık yıkamaya koyarım " sözlerini söyleyince ne kadar haklı olduğunu şimdi  anladım. 

Eğitimin temeli disiplinden geçer günümüz teknolojisinde başarılı okulların temelinde disiplini ön planda tutulmuştur.
Her ay okullarda veli toplantısı yapılmakta       yıl sonuna kadar okula uğramayan velilerin sayısı günden güne çoğalmakta. Okul aile birliği  destek görememekte ..

Öğretmen kutsaldır ana gibi .
Öğretmen kutsaldır baba gibi.
Öpülesi elleri var .
Şirin tatlı dilleri var. 
Malesef bu şiir karşılığını görmüyor öğrenci okul içerisinde huzursuzluk,kavga, derslerine devamsızlık, sigara uyuşturucu madde kullanımı  baş göstermekte ahlak dışı hareketler aşk sevgili dram diz boyu
maalesef  yaşanmakta..
Okul idaresi okul disiplinini elden bırakmamak icin Rehber öğretmenleri,Psikolog öğretmenleri Beden eğitimi öğretmenleri canla başla görevlerini sürdürürken kendini bilmez şımarık saygısız öğrencilerin okulun huzurunu düzenini  kaçırmaya hakkı yoktur. Okul müdürü ceza alan öğrenciyi üç gün okulda uzaklaştırma verse veya başka bir okula sürgün gönderse o zaman bir öğrenci velisi olarak hop oturup hop kalkarız. Gerçekci olmak lazım .Ağaç yaş iken eğilir.. Bir öğretmen bir iki sille atsa ,yüzüne  tükürürse öğrenciye ne olur. bu kadar eğitimde  başarısızlığın nedeni sorumsuz aile şımarık  öğrenci baş göstermekte diye düşünüyorum.

Cihan padişahı Fatih sultan Mehmet ilkokul yıllarında babası padişah diye şımarır kavga eder hocası Akşemseddin'i çileden çıkarır birgün gizlice babası 2.Murat'a şikayet eder aralarında bir görüşme sağlanır. Okula oğlu Fatihi ziyaret etmek için kapıyı çalar, hoca Akşemseddin kimsiniz diye sorduğunda benim hocam Murat diye cevap alır. Padişaha biraz beklemesini ders yaptıklarını söyler Fatih şaşkın bir şekilde gördüklerine inanamaz bir müddet sonra Padişah Murat içeri girer hocasının elini öper bir isteğinin olup olmadığını sorar oğlu Fatih yine şaşkınlık içerisinde olayları seyreder. Bir müddet zaman geçer eski Fatıh gitmiş, çalışkan azimli yep yeni bir Fatih sultan Mehmet gelmişti.  

Ülkesini milletini bayrağını seven güçlü bir millet olmak istiyorsak okul eğitimi ve disiplini ana temel olmalıdır herkes haddini nizamını iyi okumalı ve  bilmelidir..

YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum