içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

ADI CORONAVİRÜS (COVID-19) AÇILIMI, ALLAH TEALANIN RAHMETİ

“Ant olsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele”(Bakara S.A:155)
Müteakip ayeti kerimede ise; “Onlara bir bela bir musibet geldiği zaman; Biz Allahtan geldik ve tekrar dönüşümüz Allah’a olacaktır derler” (Bakara S.A:156) Amentü şerhi olarak tarif edilen ve Allah’a imanın şartlarından birisi de; Hayrın ve şerrin Allahtan geldiğine inanmaktır. Zira Allah’a teslimiyette zirve yapmış olanların en büyük tesellisi; imanlarından almış oldukları güçtür. Yine inancımızın öğretilerinden birisi de; tedbiri aldıktan sonra tevekkül etmek yani tedbirlerin sonucunu Allah’a havale etmektir. Cobid-19 virüsüne karşı başta ülkemiz olmak üzere dünya devletleri imkânları ölçüsünde tedbirlerini en üst düzeyde almaya gayret etmektedir. Bütün insanlığın geleceği adına uyulması gerekli ikazlar sürekli olarak yapılmaktadır.

Ancak üzerinde durulması gereken hususların ise iki noktada önem arz ettiğini düşünüyoruz.

Birincisi; Bir yerde bir salgın olduğunda o yerin, yörenin, bölgenin, köyün, kentin hatta ülkenin giriş ve çıkışlarının tamamen kapatılması gerekirdi. Yani umre maksadıyla kutsal topraklarda bulunanlar Mekke/ Medine’de, Almanya’da bulunanlar Almanya’da, Çin’de bulunanlar Çin’de, Türkiye’de bulunanlar bulundukları yerlerde tutulacak ve salgın geçinceye kadar hiç kimse yerlerinden kıpırdatılmayacaktı. Ne yazık ki ülkemiz dâhil tüm dünya bu konuda sınıfta kalmıştır.


İkincisi ise; Tüm canlılar nasıl ki Allah Teâlâ’nın dilemesiyle var oldu, o halde bahse konu virüs dahi Allah Teâlâ’nın yaratığıdır ve belki de insanlık âlemine bir rahmet olarak gönderilmiştir. Çünkü bu tür olayların tamamına ibret nazarıyla bakmak insanlığın aleyhine değil lehinedir. En basit ifadesiyle bu tür salgınlar karşısında bilimin ve bilim insanlarının ne kadar da acziyet içerisinde olduklarını ortaya  çıkartmıştır. Oysa tüm uğraşlarını karşısındaki insanları yok etme projelerini geliştirmek için harcayan insanlık; “ İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır” Nebevi sözüne göre hareket etmiş olsalardı yeryüzünde kan dökülmeyecek, haneler viran olmayacak, gözyaşları akıtılmayacak ve hiç kimse yurtlarından göçmek zorunda kalmayacaktı. Diğer taraftan birbirleriyle irtibatı kesen aile bireyleri, akrabalar, eş-dost ve tüm arkadaşlıklar ufacık dünya menfaati uğruna son bulmayacak, tabir caizse kurt ile kuzu yan yana yürüyecek ve hiç kimse kimseye zarar vermeyecekti.


O halde Allah Teâlâ’nın bir rahmeti olan coronavirüs (covıd-19) inşallah bütün insanlık âlemi için tez zamanda azap ve gazap olmaktan çok, rahmet olarak değerlendirilir ve unutulan tüm güzellikler yeniden yaşamın ana unsuru halini alır.

Mustafa ÇOPURSUZ

Genel Başkan

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum