içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

BERAT GECESİ VE İNSANLIK ALEMİNİN FERYADI

Hz.Muhammed Mustafa (S.A.V) Efendimizin buyurduğu gibi; “Ben’i Kelb kabilesinin sürülerinin tüyleri adedince günahların effedildiği ve Ramazan ayının son habercisi mübarek Berat gecesine bizleri eriştiren Allah Tealaya hamd, habibi Hz.Muhammed (AS)’e salat ile selam olsun.

 

Ancak idrak edilmeye başlandığı günden bu ana dek ne kutlayanlar ne de mübarek geceler bu kadar hüzünlü olmamıştı. Çin’in Wuhan kentinde vuku bulan yeni tip coronavirüs covıd-19, toplu ibadet etmeyi bırakın iki kişinin dahi yan yana gelmesini sağlık yönünden sakıncalı hale getirdi. Aslında Berat gecesi şahsi günahlarımızın affı, ümmeti Muhammed’in felahı için yapabildiğimiz kadar dua ve niyazda bulunmamız gerekirdi. Ve bu duaların cemaatle bir olup yapıldığında umulur ki, topluluk içerisinde bir bağrı yanık kişinin kabul olan duasından dolayı o toplulukta bulunan herkesin duasının kabul olacağına inandığımız için; maalesef içerisinde bulunduğumuz söz konusu virüs dolayısıyla bahse konu şansa sahip değiliz. Camileri, cemaati ve toplu halde ibadet etme şansını alıp götüren bu virüs’ün biran önce dünyamızı terk etmesi için de münferiden de olsa dua etmemiz gerekmektedir. Her zamankinden daha çok dua etmeye ve ibadet ifa etmeye ihtiyacımız vardır. Elbette bilim insanları, sağlığımızı etkileyen ve olası etkilerden kurtarılması adına ellerinden geleni yapmakta ve yapmalıdırlar da. Ayrıca her bir fert de aynı şekilde dua ibadetine daha bir önem vermeli ve idrak edeceğimiz Berat gecesini çok iyi değerlendirelim ki tez zamanda tüm sıkıntılardan kurtulmuş olalım.

 

O halde Berat gecesi hürmetine Ya Rab;

 

Senin Habibin Hz.Muhammed Mustafa (SAV), “Şaban ayının 15.gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ‘Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim!... Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim” buyurarak bu gece ile ilgili müjdeli haberi vermektedir. Ya Rab bu gece idrak edeceğimiz Berat gecesi hürmetine;

 

Yapacağımız ibadetlerimizi kabul eyle, dertlerimize deva, borçlarımıza eda ve hastalarımıza Eş-Şafi ismi Azam hürmetine şifalar veresin. Ya Rab günahlarımızı affeyleyesin ve tevbelerimizi kabul eyleyesin. Bizlere dünyada ve ahirette güzellikler veresin. Helalinden bol rızıklar veresin. Vatanımızı, devletimizi, milletimizi ve ordumuzu daima muzaffer eyleyesin. Geçmişlerimize rahmet eyleyesin. Tüm insanlığı tedirgin eden ve hayatı durdurma noktasına getiren başta coronavirüs-covıd-19 olmak üzere tüm mikroplardan insanlık alemini felaha erdiresin. Dualarımızı kabul eyleyesin Ya Rabbel Alemin” Amin

 

Bu vesileyle tüm üyelerimizin ve din kardeşlerimizin mübarek Berat kandilini  tebrik eder, hayırlara vesile olmasını dileriz.

 

Mustafa ÇOPURSUZ

Genel Başkan

YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum