içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

“DİNDARLARIN ÖZÜNE DÖNMESİ"

“Hani nerde o eski bayramlar” deriz ya aynen öyle bir şey, dindarların özüne dönmesi. Zira İslam dini Allah Teâlâ’nın insanlık âlemi için razı olduğu tek din. Filhakika ayeti kerimede belirtilen husus budur. Kadim geçmişi olan İslam’ın yaşayarak tatbikatı ile gönüllere nakşedilmesi Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed (SAV) aracılığıyla insanlığa tanıtılmıştır. Bununla beraber, İslam Dininin insanlar tarafından kabullenilmesi kolay olmamıştır. Çünkü Hz. Peygamber Efendimiz (AS) hak olan dinimizi tebliğ ve insanları irşat etmek için akla hayale gelmedik eza ve cefalara maruz kalmış, inananların hemen hemen tamamına yakını da aynı muamelelerle karşılaşmışlardır. İslam’ın bu manada ilk şehidi Ammar B.Yasir akla gelen ilk isimdir. Önceki hayatı ve yaşantısı dünyanın geçici olan zevkleriyle iç içe olan fakat İslam olduktan sonra yeni hayatında dünyaya ait hiçbir süsü istemeyen sahabe efendilerimizin hayatlarına da bakıldığında, İslamiyet’in insanlar tarafından benimsenmesi için bedeller ödenmiş, kanları ve canları karşılığında bu uğurda gül bahçesine girercesine uçarak cennete gitmişlerdir.

Diğer taraftan, öğretilerinin tamamında, insanoğlunun dünya ve ahiret mutluluğunu hedef alan İslam Dininin ilk müntesipleri bu uğurda bedel öderken, sonradan gelenler nasıl bir anlayışa sahip oldular? Teslimiyet ve temsiliyet noktasında gerekli hassasiyetlikleri gösterebildiler mi? İşte anlatılmak istenilen ve sorulmak istenen soru da budur.

Her şeyden önce her bir Müslümanın bu soruları kendi nefislerine sormaları çok önemlidir. İslam’a teslim olabildim mi? İslam Dinini temsil edebildim mi, edebiliyor muyum?

Evet, cidden ben İslam’ın neresindeyim? Ki, şuan İslam Dinine, onun öğretilerine ve müntesiplerine karşı dünya genelinde menfi bakış açıları ve muameleler neden olmaktadır? Aslında çok soru sormak fazla kabul görmez ancak doğruları bulabilmemiz için de bu tür soruların sorulmasına ihtiyaç vardır.

Gerek Kur’an-I Kerim’e gerekse de Hadis-i Şeriflere bakıldığında, doğruluk, dürüstlük, can-mal güvenliği, haksız yere cana kıyma, ölçü ve tartıda hassas olma, sevgi ve nefrette Allah’ın rızasının gözetilmesi, komşuluk ilişkileri, adaletten ayrılmama, yalan-iftira-suizan gibi bir arada yaşama kültürünü yok eden kötü hasletlerden uzak durma, kurum ve kuruluşlara eleman seçiminde torpil-yandaşlık ve hatır yerine liyakatin esas alınması, hasılı Allah’ın helal kıldıklarının insanlar tarafından haram addedilmesi vs… tüm bu yaşam unsurlarına bakıldığı zaman her bir Müslümanın İslam Dinin neresinde olduğunun muhasebesini yapması gerekmektedir.

Günümüzde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren ve bir ideolojik görüşe sahip sendikanın camilerde 4-6 yaş grubu çocuklara Kur’an-ı Kerimi öğretme ve İslam Dini hakkında bilgi verilmesinin iptali ile ilgili yargıya müracaat etmesinin sebeplerinin de çok iyi irdelenmesi lazım.  İşte kısmen de olsa saydığımız bu gerekçeler doğrultusunda DİNDARLARIN ÖZÜNE DÖNMESİ ’ne ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum