içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ

Rahmanın kullarına ayları, günleri ve geceleri rahmet olarak verdiğini dini literatürümüzde görmekte ve okumaktayız. Kullarını, kullarından daha çok seven Allah Teâlâ’nın; nimetleri karşılığında hamt etmek için yarattığı bu ulvi ay, gün ve geceleri değerlendirenlere müjdeler olsun. Elbette bu geceye mahsus özel bir ibadet olmamakla beraber adet halini almış ve aziz milletimiz tarafından uygulanagelen bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bu ibadetler ise; camilere gidip cemaatle namaz kılmak, vaaz dinlemek, toplu duada bulunmak, kaza namazlarını ifa etmek, Kur’an-ı Kerim okumak, eş-dost ziyaretlerinde bulunmak, imkânlar ölçüsünde ihtiyacı olanların sıkıntılarını bir nebze de olsa gidermek gibi kişiyi ferahlatan anları yaşamaktır.

 

Bilindiği üzere üç aylar; içerisinde mübarek geceleri ve Ramazan ayını kuşatan bir zaman dilimidir. Bu gecelerin başında ise, Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece ifa edeceğimiz Regaip gecesidir. Regaip; rağbet etmek, ilgi duymak, katılmak gibi manalara gelmektedir. Aziz milletimizin camilere koşup cemaat halinde ibadet etme aşkı da bu icabet etme bilincinde oluşmaktadır. Çünkü inancımıza göre, tek başına yapılan ibadetlere nazaran toplulukla yapılan ibadetlerin daha fazla sevap kazandıracağı yönündedir.

 

Bu nedenle, Allah Teâlâ’nın inana kullarına bir lütfu olan üç ayların ve Regaip gecesinin ruhuna uygun olarak değerlendirilmesi temennilerimizle, Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve bağlı sendikalarımıza gönül veren üyelerimizin, kurumlar çalışanlarının, aziz milletimizin ve tüm İslam âleminin üç aylarını ve Regaip kandillerini tebrik eder, birlik ve beraberliğimize, güçlü ve kudretli olmamıza ve de hayırlara vesile olmasını dileriz.

 

Allah’ım Recep ve Şaban Ayını bizlere Mübarek Kıl ve Bizleri Ramazan Ayına Eriştir. Âmin

 

Mustafa ÇOPURSUZ

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve

Diva-Sen Genel Başkanı

YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum