içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Kırmızı ette fiyatlar ne zaman duracak

Et sut kurumunun raporuna göre canlı hayvan ithalatı %54 artti. Damizlik küçük bas ithalatı ise %347 arttı bu durum hayvancilikta geldigimiz noktayi gozler önüne seriyor. Turkiye kisi basina canli hayvan varliginda kisi basina 0.7 ile talebin çok altinda bir varliga sahip.

Kucuk bas hayvancilik bitmek üzere

2018 yılında bir önceki yıla göre; kilogram bazında toplam canlı hayvan ithalatı yüzde 54, büyükbaş hayvan ithalatı yüzde 53, küçükbaş hayvan ithalatı ise yüzde 68 artmıştır. Büyükbaş hayvan ithalatındaki artış daha çok besilik ithalatından kaynaklı olup büyükbaş için yüzde 78 olarak gerçekleşmiştir. Kasaplık ithalatı büyükbaş için yüzde 31 artmıştır."

Et ürünleri üretiminde ulusal markaların kuresel pazarda guclenmesi gerekir.

Türkiye de et urunleri üretimi maliyetlerden dolayi rekabet gucu kaybetmekte. Halbuki Türkiye de üretilen sosis sucuk jambon vb et ürünleri lezzet ve besin değerleri bakımından kuresel pazarda iyi bir noktada. Yöresel et ürünleri pastırma sucuk ve kavurma dünya mutfağına girmek icin onemli fırsatlara sahip fakat küresel pazarda gıda ve et urunlerinin markalasmasi için kamu ozel sektör işbirliği ve stratejik plan çerçevesinde faaliyetler yürütülmesi gerekir.

 Sucuk ve pastirma anadolu mutfaginin onemli et urunlerinden olup tüm dünyada ilgi gorebilecek urunler. Fermente olması nedeniyle sindirim ve bağışıklık sistemi için de fonksiyonel olan bu ürünlerin dunya pazarinda konumlandirilip tum dunyaya bu urjnler ihrac edilebilir.

Sırbistan’dan sıfır gümrük vergisi gıda ithal edilecek

 Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasını taşıyan kararname ile Sırbistan’dan ithal edilecek bazı işlenmiş tarım ürünlerinin gümrük vergisi sıfıra indirildi.

Sırbistan’dan 5 bin ton büyükbaş hayvan eti, 35 bin ton ayçiçeği tohumu yağı da dahil olmak üzere 59 farklı tarım ve gıda ürünü sıfır gümrük vergisi ile ithal edilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Resmi Gazete’de yayınlanan kararı ile Sırbistan’dan ithal edilecek bazı tarım ve işlenmiş tarım ürünlerinin gümrük vergisi sıfıra indirildi. Sıfır gümrük vergisi ile ithal  edilebilecek ürünler arasında meyve ve sebze suyu (200 ton), kuş yemi (200 ton), kedi,köpek maması (500 ton) da var. İthalata bağımlı tarımsal urunleri üretmekten baska caremiz yok. İthalatta vergi indirmek yerli ureticiye yapilan büyük bir haksızlık. Günü kurtarmaya yönelik vergi duzenlemeleri birakip köklü yapisal donusumlerin hayata gecirilmesi gerekir.

 Fermente et ürünlerinde Turkiye de uretim ve satış yapan arkalar guclendirilmeli. Pazarin talebini ithal ederek karsilayan ülkemiz katma değeri yüksek ürünler üretmeye odaklanmalıdir. Anadoluda yetisen aromatik bitkiler ve baharatlarla cesnilendirilmis fermente et ürünleri gıda ihracatının lokomotifi olabilir. Gaziantep sanayisi boyle bir uretim icin bicilmis kaftan. Özellikle Güneydoğu Anadolu bolgesinde küçük bas hayvan varlığının arttirilmasiyla bölgenin endüstri merkezi Gaziantep te entegre et isleme tesisleri kurulup cazibe merkezi yaratilabilir.

Sırbistan dan 0 gümrükle et ithalati ile ilgili Gıda Muhendisleri Odası Gaziantep temsilciliği olarak görüşümüz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum