içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

ÇÖLYAK HASTALARI DESTEK BEKLİYOR

Nizip'te tahminen 40 küsur çöl yak hastası var.Çöl yak hastalarının ömür boyu glutensiz bir diyet yapmaları lazım. Çöl yak hastalarına sosyal güvenlik kurumu yardım fonu vardı. Şimdi varmı bilmiyorum.Ayrıca Çöl yak hastaları için Gaziantep Belediyelerinin yardım proğramları var. Nizip'te yaşayan çöl yak hastaları içinde başta Nizip Kaymakamı ve Belediye başkanı olmak üzere hastaların aileleri ile görüşerek konuya el atmalı onların yaşam kalitesine yardımcı olmalıdırlar. 
Çöl yak hastalığı nedir; 
İnce bağırsağın, GLUTEN adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Buğday, arpa, çavdar ve yulaf gluten içeren tahıllardır. 
Yediğimiz gıdalar, ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır. Vücudumuzun yeterince beslenebilmesi, ince bağırsakta çok sayıda bulunan ve villus isimli çıkıntılar, kıvrımlar tarafından sağlanır. Çölyaklı bireyler, gluten içeren yiyeceklerle beslendiklerinde, bağırsak mukozalarındaki alerji nedeniyle bu villus çıkıntıları tahrip olarak azalır ve bağırsak yüzeyi düzleşir. Yenilen gıdalardaki besleyici bileşenler bağırsaklar tarafından emilemez hale gelir. Beslenme yetersizliği sonucunda ise birçok hastalık belirtileri ortaya çıkar.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum